Co to jest Omni i jak działa

Poniżej przedstawiamy zbiór informacji dotyczących bieżni Omni, komputera, gogli VR i akcesoriów, które są potrzebne by w pełni wykorzystać możliwości Omni

Do sprawnego i bezawaryjnego funkcjonowania całego systemu niezbędne są trzy podstawowe komponenty:

 • zestaw Omni zawierający bieżnię oraz jej akcesoria
 • zestaw gogli HTC Vive
 • nowoczesny komputer PC

Dopiero dobrze skonfigurowane i właściwie połączone pozwalają na to, by użytkownicy mogli cieszyć się rozrywką w wirtualnej rzeczywistości o największym stopniu immersji.

Poniżej znajduje się opis poszczególnych komponentów tego systemu:

omni

bieżnia Omni

Jest to najważniejszy komponent całego zestawu. Jest ona kontrolerem, który pozwala na naturalne poruszanie się w świecie VR. Użytkownik wchodzi do środka bieżni i może po niej biegać, a jego ruchy przenoszone są do gry. Gracze mogą poruszać się do przodu, do tyłu oraz robić uniki na bok.

Bieżnia cechuje się bardzo wytrzymałą konstrukcją, dostosowaną do masowego wykorzystania na eventach, czy w placówkach stacjonarnych takich jak salony VR, parki rozrywki lub galerie handlowe. Jej innowacją jest brak elementów ruchomych, które mogą ulec łatwemu uszkodzeniu – solidne podłoże oraz wytrzymała obręcz gwarantują, że sprzęt będzie funkcjonował bardzo długo.

Podłoże wykonane jest z twardego, wytrzymałego plastiku, a jego zakrzywiony kształt pozwala na bardziej naturalne poruszanie się gracza. Tak jak przy normalnym chodzeniu chodząc w Omni obciążamy nogę wykroczną, co powoduje, że stopa samoistnie ześlizguje się po podłożu imitując naturalny chód.

Bieżnia jest przystosowana do obsługi osób od 140 do 195 cm wzrostu oraz do 130 kg wagi.

Mimo swej masywności i stabilności bieżnia jest bardzo mobilna. Można ją rozłożyć w ciągu 5 minut na 3 części  (obręcz, płyta podłoża i część bazowa) i wygodnie przygotować do transportu. Złożenie jest równie szybkie.

Bieżnia nie obsługuje skakania oraz przykucnięcia – ze względu na stabilność i bezpieczeństwo użytkownika. Umożliwienie tego typu manewrów wymagałoby bowiem zwiększenia liczby ruchomych elementów bieżni a co za tym idzie – zmniejszone podparcie dla osób, które biegną w środku.

Czujniki ruchu

Czujniki ruchu – zwane również trackerami – są akcesoriami zestawu odpowiedzialnymi za analizę ruchu stóp użytkownika. Jest to para niewielkich plastikowych elementów dołączanych do butów Omni w odpowiednio umiejscowionych gniazdach.

Sygnał z czujników przesyłany jest bezprzewodowo do odbiornika umieszczonego w bieżni i stamtąd po kablu przenoszony jest do komputera, który analizuje ruch stóp gracza i przenosi go bezpośrednio do uruchomionej gry lub aplikacji.

trackery_omni

Trackery należy każdorazowo naładować za pomocą kabla USB (podobnie jak robimy z komórką). Mają one standardowe wejście micro USB. Naładowane działają około 8 godzin.

Do typowego zestawu dołączone są 2 takie pary czujników – naładowane przed eventem lub długim dniem pracy zagwarantują, że zabawa będzie się toczyła nieprzerwanie.

buty_omni

Buty

Buty Omni są specjalnie zaprojektowanym obuwiem, które pozwala poruszać się w Omni w możliwie najbardziej naturalny sposób. Odpowiednio ślizgając się po podstawie bieżni możemy spokojnie chodzić, cofać się, wykonywać krok na bok, a nawet biegać! Wszystko to jest możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanym podeszwom, które mają poślizg idealnie dobrany do poruszania się, a wzmocnienia na czubku pozwalają na zwiększenie żywotności butów.

Są one dostępne w 12 rozmiarach amerykańskich : od 5 do 16.

Pasy

Pasy Omni są elementem, który wkładamy do środka obręczy na wysokości bioder i pozwalają na wygodny obrót użytkownikowi, który się porusza w bieżni Omni. Pas taki służy do dwóch rzeczy. Po pierwsze – stabilizuje i ubezpiecza pozycję użytkownika podczas biegania w Omni. Po drugie – odczytuje pozycję gracza w bieżni i przesyła ją dalej do komputera. Pozwala to określić czy użytkownik idzie do przodu czy się cofa oraz umożliwia rozdzielenie ruchu głowy (czytanego z gogli HTC) od ruchu tułowia. To właśnie dzięki pasom na Omni możemy się poczuć jak na westernie i biegnąc w jednym kierunku strzelać “na bok” (w trybie De-coupled). Dzięki Omni możemy uzyskać niezwykle wysoki poziom immersji!

Pasy dostępne są w 3 rozmiarach – małym, średnim i dużym (Small, Medium, Large).

pasy_omni
gogle_htc

Gogle HTC Vive Business Edition

Do zastosowań z Omni najlepiej pasują gogle HTC Vive. Producent pisząc oprogramowanie oraz włączając nowe tytuł na Omniverse dba o to, by było one zsynchronizowane z goglami właśnie tego producenta. W naszej ofercie znajdują się gogle HTC VIVE Business Edition, które pozwalają na wykorzystanie komercyjne w dowolnego rodzaju zastosowaniach. Takie gogle można razem z Omni wykorzystywać legalnie na eventach, imprezach zamkniętych i otwartych, konferencjach, w salonach VR, parkach rozrywki czy galeriach handlowych.

Pracujemy również nad tym by do naszej oferty dołączyć najnowsze gogle HTC VIVE Pro.

Komputer PC

Trzecim (oprócz Omni i gogli) kluczowym komponentem zestawu jest potężny komputer PC zawierający mocne i wydajne komponenty. Jego duża moc obliczeniowa pozwala na uzyskanie niezbędnej prędkości wyświetlania obrazu, by zminimalizować częstość występowania choroby lokomocyjnej u użytkowników VR oraz, by zapewnić graczom komfort płynnej i wizualnie atrakcyjnej rozrywki.

 

komputer_omni

Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że aktualnie za wartość optymalną dla wyświetlania obrazu uznaje się 90 FPS  (FPS – Frames per Second czyli klatek na sekundę). Ta prędkość jest wymagana dla całego przebiegu rozgrywki – nawet w czasie gdy obok wybuchają granaty, strzelają lasery lub rzucane są czary. Oznacza to że taką płynność obrazu musimy uzyskać na 2 “monitorach”, bo każde oko ma swój osobny wyświetlacz. Jeśli chcemy do tego mieć produkcję atrakcyjną dla oka (np 720p lub najlepiej 1080p) to wymagania stawiane komputerowi PC, który ma to wszystko obsłużyć są naprawdę wysokie.

 

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie producenta (http://www.virtuix.com/games/) należy zaopatrzyć się w platformę PC o następujących parametrach:

 

Konfiguracja minimalna:

 • System operacyjny: Windows 8.1 or newer
 • Procesor: Intel Core i5-6600K @ 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1070 8GB
 • Dysk twardy: 1TB (SSD lub HDD)

 

Konfiguracja zalecana:

 • System operacyjny: Windows 8.1 or newer
 • Procesor: Intel Core i7-6700
 • Pamięć RAM: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1080
 • Dysk twardy: 1TB (SSD lub HDD)

 

My jesteśmy zdania, że postęp technologiczny jest tak szybki, że warto zainwestować w nieco mocniejszy sprzęt. W komputerach z naszej oferty montujemy min. procesor Intel Core i7-8700K, a do trzymania danych proponujemy dwa dyski – 256GB SSD oraz 1TB HDD, by w pełni zoptymalizować jakość osiąganej rozrywki.

kontrolery_htc

Kontrolery HTC

Do gogli HTC VIVE zawsze dołączone są kontrolery, które umożliwiają wygodne przekazywanie ruchu rąk do gier, które z tymi goglami są uruchamiane. W grach na Omni korzystamy przede wszystkim z przycisków spustowych (umieszczone są one tam gdzie spust w typowym pistolecie) oraz z przycisków bocznych, które pozwalają w grach na opcje pomocnicze takie jak zmiana czy przeładowanie broni. W większości gier (np. w Omni Arena) możemy też użyć przycisku “menu” (tego z trzema kreseczkami) by uruchomić menu pozwalające na konfigurację Omni (w szczególności włączenie/wyłączenie trybu de-coupled) oraz na poproszenie o doładowanie naszej sesji gry dodatkowymi monetami, gdy kończy się nam czas wykupiony na grę a nie chcemy jeszcze przerywać rozgrywki.

Kontrolery należy każdorazowo naładować za pomocą kabla USB (podobnie jak robimy z komórką). Mają one standardowe wejście micro USB. Naładowane działają około 8 godzin.

Statyw do gogli

W komplecie akcesoriów do Omni znajduje się statyw, którego zadaniem jest podtrzymanie kabla do gogli HTC nad głową osoby używającej Omni. Dzięki temu gracz może swobodnie obracać się wokół siebie i ma pewność, że kable nie będą stanowić problemu.

Statyw ma regulowaną wysokość dzięki czemu dostosowany jest do potrzeb użytkowników o bardzo różnym wzroście. W górnej części statywu znajduje się haczyk, na którym łatwo można powiesić google dzięki czemu przygotowanie do użycia Omni oraz zakończenie zabawy są odczuwalnie szybsze i prostsze. Nie musimy nigdzie dodatkowo odkładać gogli i zawsze są pod ręką gdy są potrzebne.

statywy_omni

W statywie znajduje się też linka prowadząca, dzięki której kabel od gogli może swobodnie poruszać się w górę i  w dół – dzięki czemu w jeszcze większym stopniu możemy uniknąć splątania kabla.

statywy_na_czujki_omni

Statywy na stacje bazowe HTC

Gogle HTC do działania potrzebują dwóch baz (dołączanych w zestawie HTC), które śledzą ruch gogli i oceniają ich pozycję i kierunek. Aby gogle działały bez zarzutu to bazy muszą być umieszczone odpowiednio wysoko (tak by przechodzący ludzie ich nie zasłaniali) oraz stabilnie. Przesunięcie takiej bazy często skutkuje rozsynchronizowaniem HTC i upośledza działanie gogli.

Statywy dostarczane przez Virtuix można ustawić bardzo wysoko, co gwarantuje dobry zasięg baz. Stoją one stabilnie na ziemi co minimalizuje ryzyko zaburzeń w grze.

Stojak pod akcesoria

Ostatnim akcesorium do Omni jest stojak pod kontrolery HTC. Pozwala on na bezpieczne umiejscowienie do trzech par kontrolerów tak, że są bezpiecznie i stabilnie umieszczone. Prócz tego znajduje się w nim otwór na kubek oraz wgłębienie w którym można wygodnie umieścić czujniki ruchu by się nie zgubiły. Na płaskiej powierzchni stojaka można wygodnie umieścić klawiaturę i myszkę służące do zarządzania podłączonym do Omni komputerem PC.

stojaki_omni
monitor_ds_omni

Monitor eventowy z wózkiem

Jako firma od lat zajmująca się profesjonalnymi monitorami dla branży reklamowej i eventowej możemy zaoferować wysokiej klasy monitory do odtwarzania akcji, która toczy się w goglach założonych przez użytkownika Omni. Dzięki temu rozrywka dotyczy nie tylko samego gracza, ale też widzów, którzy mogą obserwować zmagania użytkownika w uruchomionych produkcjach VR.

Jest to doskonałe rozwiązanie na wszelkiego rodzaju eventach publicznych czy konferencjach, ale także w lokalizacjach stacjonarnych jak parki rozrywki, galerie handlowe czy salony VR korzystające z Omni.

Monitor taki cechuje się krystaliczną czystością obrazu, podniesioną jasnością matrycy oraz znacząco zwiększoną wytrzymałością i odpornością na wypalanie pikseli.

Do monitora dobieramy też wózek mobilny, który pozwala na bardzo elastyczne umieszczenie monitora w przestrzeni rozrywkowej, w której stoi Omni. Daje to bardzo dużą przenośność sprzętu co jest rozwiązaniem idealnym na wszelkiego rodzaju eventy i wydarzenia publiczne.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.
Translate »